Problém dětské krátkozrakosti

 • Co je to MYOPIE?

  Telefony, počítače nebo domácí úkoly –v současné době se děti více zaměřují na činnosti, které vyžadují pohled do blízka a tráví daleko méně času venku. Důsledkem tohoto chování je, že se u stále více dětí rozvíjí myopie, neboli krátkozrakost.
 • Věděli jste že?

  myopie je jedna z nejčastějších očních vad, která se u dětí vyskytuje? Je důležité ji včas rozpoznat a řešit, protože může zvyšovat riziko očních onemocnění v dospělosti.
 • Riziko pro naši populaci

  Za poslední dvě desetiletí jsme zaznamenali vysoký nárůst myopie v celé populaci. Prognóza odhaduje, že do roku 2050 bude myopických přibližně 50 % obyvatelstva, tedy téměř 5 miliard lidí na celém světě. Společnost Rodenstock vyvinula řešení: nové brýlové čočky Rodenstock MyCon, které jsou navrženy tak, aby korigovaly myopii u dětí, zajišťovaly ostré vidění a kontrolovaly progresi krátkozrakosti dětí, a to i preventivně.
 • Vliv genetiky a rodičů

  Vyšší výskyt myopie je podmíněn nejen špatnými návyky, tedy nadměrným díváním se do blízka, ale také genetickými faktory, což je dalším předpokladem výskytu myopie u dětí. Pokud mají oba rodiče myopii, pravděpodobnost, že ji bude mít i jejich potomek, se zvyšuje až na 60 %. U dětí s myopií je také vyšší riziko očních onemocnění v dospělosti, a to v závislosti na závažnosti myopie. Protože vysoká míra myopie v mladém věku může mít významný dopad na pozdější život, proto je důležité co nejdříve zpomalit její progresi. „Jako odborníci na dokonalé vidění se v Rodenstocku vždy snažíme zajistit nejvyšší přesnost vidění, a to i pro děti“, tvrdí produktový specialista Libor Pivoňka. „Proto jsme vyvinuli nové brýlové čočky MyCon (odvozeno od slov Myopia Control), které specificky zpomalují progresi myopie u dětí a mohou být použity pro všechny děti smyopií“, dodává.
 • Proč pro zpomalení progrese myopie nejsou efektivní standardní brýlové čočky?

  Myopie se obvykle vyvíjí v důsledku přílišné délky oka. Běžné jednoohniskové čočky nejsou navrženy k zpomalení progrese myopie. Korigují zrakové vady a zlepšují vidění, ale světlo se promítá v periferních oblastech oka za sítnicí. U některých dětí to způsobuje nadměrné protažení oka, tedy oko nadměrně vyroste, což myopii dále zvyšuje.
 • Regionální rozdíly a účinnost brýlových čoček ke zpomalení myopie

  Při dokumentování účinku čoček určených ke zpomalení myopie je důležité zohlednit regionální rozdíly. Například v Asii trpí vysokou myopií více dětí. Pozitivní vliv těchto čoček na zpomalení myopie je zde tedy také mnohem výraznější. Pětiletá nezávislá klinická studie zkoumající progresi myopie u skupiny evropských dětí ve věku 7 až 14 let ukázala, že účinnost brýlových čoček založených na principech Rodenstock MyCon může zpomalit progresi myopie až o 40 %.
 • Výhody čoček MyCon pro myopické děti

  Rodenstock doporučuje brýlové čočky MyCon pro všechny děti, které trpí v předškolním nebo školním věku myopií. Brýlové čočky MyCon pomáhají kontrolovat progresi myopie, tedy krátkozrakosti. Jak vlastně fungují objasňuje Libor Pivoňka: „Čočky MyCon mají periferní oblasti rozostření umístěné po stranách čočky. Tyto oblasti zpomalují progresi myopie tím, že snižují stimulaci periferního vidění, což snižuje riziko, že oko dále poroste do své délky a myopie se tím zhorší. Hlavní, středová oblast vidění poskytuje ostré vidění a zachovává tak maximální komfort pro celodenní použití“.Navíc jsou dostupné v různých formách ztenčení a s různými povrchovými úpravami, které například blokují modré světlo z monitorů telefonů nebo počítačů.